اخبارصحت

کرونا بیماری خطرناک مگر فراموش شده در افغانستان

کابل / ۶  دلو / باختر

مسوولان شفاخانه افغان جاپان که یگانه مرکز تداوی بیماری کرونا در افغانستان است می گویند که واقعات مثبت ویروس کرونا درکشور افزایش یافته است.

این در حالی است که بیشترین مراکز تداوی و وقایه این بیماری در کشور به دلیل کمبود امکانات تعطیل شده اند٬ مراکز بسته شده در گذشته بیشتر با امکانات که از سوی سازمان صحی جهان٬ بانک جهانی و کشور های کمک کننده فراهم میشد فعالیت داشتند در حالی که امروز این کمک ها قطع شده است و کرونا همچنان در حال شیوع است و نوع تازه آن ‹اومیکرون› نگرانی های صحی را در کشور بیشتر کرده است.

مسوولان شفاخانه افغان جاپان که با امکانات معدود  در برابر کرونا مبارزه می کنندمی گویند که وقایع مثبت این بیماری در حال افزایش است و خطر شیوع موج چهارم آن از احتمال به دور نیست وخبر بد این که٬ نوع تازه بیماری کرونا بنام اومیکرون نیز شیوع پیدا کرده است  وبه سرعت در حال گسترش است.

مسوولان شفاخانه افغان جاپان گفته اند که علایم که نوع تازه ویروس کرونا‹اومیکرون› را تعریف می کند در میان  بیماران که تازه مراجعه کرده اند دیده شده است مگر این شفاخانه به دلیل کمبود امکانات قادر نیست که آن را تثبیت کند.

داکتر طارق احمد اکبری، سر طبیب شفاخانهٔ افغان‌جاپان به یک رادیو خصوصی گفته است«واقعات مثبت این ویروس شباهت زیادی به نوع اومیکرون دارد، اما آنان برای تشخیص آن کیت‌های لازم را ندارند

وضعیت کرونا فعلاً در شفاخانه افغان جاپان و سایر کویت سنترهای ولایات رو به افزایش است و دیروز ۲۵ واقعه مثبت در این شفاخانه ثبت شده است و بیشتر این واقعات مشابه به اومیکرون است اما متاسفانه کیت تشخصیه پیش ما نیست»

قبل از این٬ نهاد های جهانی چنین کیت را در اختیار وزارت صحت عامه قرار می دادند مگر حالا وضعیت تغییر کرده است.

وزارت صحت عامهٔ نیز می‌پذیرد که در دو هفتۀ اخیر ویروس کرونا در کشور افزایش یافته است.

در گذشته وقایع مربوط به کرونا به گونه ارقام و بازگو کردن تدابیر و اقدامات  به رسانه های گزارش می شد٬ مگر حالا رسانه ها کمتر به کرونا می پردازند.

مقام‌های وزارت صحت عامهٔ می‌گویند، پس از تحولات اخیر٬ نزدیک به ۱۲۹ هزار و ۱۸ آزمایش کرونا انجام شده است که از این میان، ۱۱ هزار و ۹۷ واقعۀ آن مثبت بوده و در این مدت ۴۴ هزارو ۵۴۲ مبتلا صحت یاب شدند و ۶۰۷ تن دیگر شان جان باختند.

روز گذشته از میان ۲ هزار و ۳۷۴ مورد مشکوک از سراسر افغانستان ۲۱۴ واقعۀ آن مثبت ثبت شده است که نشان می دهد شیوع کرونا در افغانستان بار دیگر شتاب گرفته است.

وزارت صحت عامه خواستار همکاری دونرهای خارجی در زمینهٔ جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به ویژه نوع اومیکرون آن شده است.

باید گفت که امریکا و بانک جهانی در گذشته محور اصلی کمک با افغانستان در بخش های صحی بودند در حال حاضر نه تنها که کمک های شان را قطع کرده اند بل با تحریم کردن امارت اسلامی و منجمد کردن دارایی های افغانستان٬ این کشور را عملا در تنگنا مالی قرار داده اند و در این کار تا انداره پیش رفته اند که مسایل صحی و بشری را هم را سیاسی کرده اند٬ اگر تحریم ها نباشد و اگر دارایی های منجمد شده افغانستان آزاد کرده شود و اگر کشور های که قبلا افغانستان را در امر مبارزه با کرونا یاری می کردند دو باره با معضل صحی در افغانستان دید بشر دوستانه شان را باز کنند٬مشکلات در این کشور جنگ زده کاهش می یابد و جان هزاران  انسان در افغانستان نجات پیدا می کند.  تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا