اخبارجهان

کمبود گندم، جهان را به سوی گرسنگی می کشاند

کابل، ۱۵ اسد، باختر
سایت خبری رشیاتودی گزارش داده است، برداشت محصول گندم در روسیه در خطر است و این امر می تواند جهان را به سمت گرسنگی سوق دهد.
آژانس باختر به نقل از آژانس خبری ایرنا، این رسانه افزود، افزایش قیمت غله جات و اختلال در عرضه گندم نگرانی هایی را درباره بروز یک بحران نوظهور برانگیخته است.
دیمیتری پاتریوشف وزیر زراعت روسیه روز جمعه هشدار داد، پیش بینی میشود ممکن است امسال اهداف برداشت گندم کشور تامین نشود. میزان گندم برداشت شده در سراسر روسیه، امسال نسبت به همین محدوده زمانی در سال گذشته کاهش داشته و این امر وزارت زراعت را وادار به بازنگری در طرح هایش برای صادرات گندم کرده است که می تواند تاثیری منفی در بازار های جهانی این محصول داشته باشد.
کمبود محصول گندم تاکنون قیمت های آن را در سراسر جهان افزایش داده و نگرانی هایی را درباره امکان بروز بحران غذا برانگیخته است.
براساس این گزارش، عوامل چندی دست به دست هم داده اند تا بر عرضه گندم در بازارهای جهانی تاثیر بگذارند و از این رو نگرانی هایی را درباره امنیت غذا برانگیخته اند. این موارد شامل همه گیری کووید ۱۹، بحران اوکراین و تحریم های متعاقب آن علیه روسیه وعوامل محیطی همچون موج بی سابقه گرما در اروپا و خشکسالی می شود که فصل برداشت این محصول حیاتی را در سال جاری تهدید می کند.
به اساس گزارشات بیشترین تاثیر افزایش قیمت مواد غذایی در سریلانکا احساس شده است. این کشور جزیره یی چندین ماه است که در وضعیت ناآرامی به سر می برد، همچنین مواد غذایی و مواد سوخت با کمبود عرضه و قیمت ها به شدت افزایش یافته است.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا