اخبارجهان

کوریای جنوبی، ازآزمایش دو میزایل بالستیک از سوی کوریای شمالی خبرداد

 

کابل، 28 قوس ،باختر

اردوی کوریای جنوبی، می‌گوید که کوریای شمالی، دو میزایل بالستیک را آزمایش کرد.

فرانسپرس خبر داده است: لوی درستیز قوای مسلح کوریای جنوبی، در بیانیه‌ یی گفته است که پیونگ‌یانگ این دو میزایل بالستیک را از منطقهٔ تانگ‌چانگ-ری ولایت پیونگان شمالی، به سمت آب‌های شرق “آب‌های جاپان”، شلیک کرده است.

آزمایشات تسلیحاتی بی‌پیشینهٔ کوریای شمالی،ازجمله پرتاب پیشرفته‌ترین میزایل‌های بالستیکی قاره پیما در ماه گذشته، تنش‌های نظامی درشبه جزیرهٔ کوریا را به شدت افزایش داده است.

در بیانیه یی اردوی کوریای جنوبی آمده است که اردوی این کشور، نظارت بر اوضاع و همکاری با ایالات متحده را ، تقویت کرده و در حالت آماده‌باش کامل قرار دارد.

آزمایشات روز یکشنبه در حالی انجام می‌شود که کوریای شمالی چند روز پیش موتور سوخت جامد را آزمایش کرد و رسانه‌های دولتی آن را، آزمایشی مهم “برای توسعه یک سیستم تسلیحات ستراتیژیک نوع جدید” توصیف کردند.

باوجود تحریم‌های روز افزون بین‌المللی، بر برنامه‌های تسلیحاتی کوریای شمالی، پیونگ‌یانگ زرادخانه میزایل‌های بالستیک، قاره‌پیما را ایجاد کرده است.

با این حال، همه میزایل‌های ساخته شده این کشور، دارای سوخت مایع هستند و کیم جونگ اون، رهبرکوریای شمالی ساخت موتورهای سوخت جامد را برای میزایل‌های پیشرفته، از اولویت‎های خود خوانده است.

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی ماه گذشته اعلام کرد که کشورش قصد دارد، قدرتمندترین نیروی هسته یی جهان را داشته باشد و کوریای شمالی را یک کشور هسته یی “بازگشت ناپذیر” خواند.

کیم گفت که “هدف نهایی کوریای شمالی داشتن قدرتمندترین نیروی استراتیژیک جهان است؛ نیروی مطلق بی‌سابقه درقرن…ارتقای ظرفیت هسته یی کشور به طور قابل ملاحظه یی حیثیت و حاکمیت دولت و مردم را محافظت می‌کند”.

تحلیل گران، می‌گویند که آزمایش موتور با سوخت جامد گامی به سوی این هدف بوده، اما مشخص نیست که کوریای شمالی تا چه حدی در انکشاف چنین میزایل‌ها، پیشرفت کرده است.

کوریای شمالی درسال روان میلادی، تقریباً پنجاه میزایل بالستیک، به شمول میزایل‌های قاره پیما، را آزمایش کرده است.

این درحالی است که امریکا و کوریای جنوبی نگران اند که پس از سال ۲۰۱۷، پیونگ یانگ احتمالاً برای نخستین بار، آزمایش سلاح هسته یی خود را، از سر بگیرد. رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا