سیاستاخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

گفتگو های مستقیم میان نمایندگان افغانستان و امریکا یک آغاز خوب برای همکاری های  دو جانبه است

 

تبصره

کابل، ۱۸  میزان،  باختر

امارت اسلامی بر گفتگو و تفاهم میان کشور ها باور دارد و تاکید براین است اگر معضلی پیش می آید بهتر است به گونه مستقیم مطرح شود.

مبصر آژانس باختر مینگارد؛ اخباری وجود دارد که نمایندگان بخش های  استخباراتی، امنیتی و سیاسی افغانستان و امریکا نشستی در دوحه داشته اند  با آن که امارت اسلامی در این خصوص تبصره یی نکرده است، مگر این خبر میتواند که منطق گفتگو و تفاهم را به جای ملامت کردن و ایراد گرفتن ها تبارز دهد. از طرف دیگر،  نشست های رو در رو فرصت آن را مساعد میکند که طرفین دیدگاه ، مشکل و یا هم ایراد شان را به گونه مستقیم مطرح کنند تا آن که دید گاه و نظر انتقادی و یا اتهام و ایراد را از مسیر کشور سومی دریافت کنند.

در گذشته امریکا و کشور های دیگر غربی بیشتر از مسیر کشور سومی به دریافت معلومات و تثبیت وضعیت در افغانستان پرداخته اند که باعث شده است معلومات و یافته های آنان  در مورد افغانستان ناقص باشد و این باعث سر درگمی جامعه جهانی در مورد افغانستان شده در حالی کشور مغرض توانسته است به اهداف خود برسد.

امروز افغانستان با اتهام های ناموجه از سوی شماری از کشور ها مواجه است، اتهام هایی که بیشتر با معلومات ناقص و گمراه کننده پیوند دارد و این سبب شده است که بی باوری های نسبت به افغانستان بیشتر شود در حالی افغانستان و نظام جدید آن خود را  یک عضو فعال جامعه میدانند و انتظار دارند که قضاوت در برابر آن  عادلانه باشد .

بهتر است که جامعه جهانی به وضعیت افغانستان با دید و امکانات خود تمرکز داشته باشد نه آن که افغانستان را با عینک دیگران دید و با قضاوت دیگر آن را متهم کرد.

گفتگو های مستقیم میان نمایندگان امارت اسلامی و امریکا یک آغاز خوب برای همکاری های  دو جانبه در سطح دولت با دولت است که باید ادامه پیدا کند، این گونه تماس ها فرصت اعتمادی سازی را بیشتر میکند و هر دو طرف را به واقعیت موجود در جامعه افغانی می رساند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا