سیاستاخبارگزارش ها

یاوه گویی تازه بایدن در مورد افغانستان

کابل ۱۴ عقرب باختر
رئیس جمهوری امر یکا در گفته های تازه خود٬ افغانستان را «مکانی دور شده از خدا» خوانده است٬ گفته های دور از انتظار و زشت که احساسات افغانان را جریحه دار ساخته است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد؛ جوبایدن رئیس جمهوری امریکا در تازه ترین گفته هایش به آدرس افغانستان حرف های به زبان آورده است که از منطق به دور است و نمیتوان از سیاست وزر جهانی چنین یک یاوه گویی را انتظار داشت
بایدن روز جمعه، ۱۳ عقرب در سخنرانی خود در سن دیگو گفت: افغانستان «مکانی دور شده از خدا» است.
او همچنین گفت« بسیاری از شما به افغانستان رفته‌اید. من به هر قسمت آن رفته‌ام. این یک مکان ترک شده از طرف خداست.»
جوبایدن رئیس جمهوری امریکا میخواهد که با اینگونه گفته های ناسنجیده شده٬ شکست و ناکامی خود در افغانستان را با واژه سازی های غیر منطقی توجیه کند ودر پناه چنین واژه ها مردم افغانستان را زشت و حقیر معرفی دارد.
در اصل رشادت و پایمردی افغانان بیشتر از هر سیاست ورزی در جهان برای جوبایدن رئیس جمهوری امریکا واضح شده است او است که ناکامی ها و شکست خود در افغانستان را میخواهد در پناه واژه سازی های توجیه کند.
این بار اول نیست که بایدن در باره افغانستان چنان حرف میزند که دور از خرد است و با واقعیت های افغانستان سازگار نیست.
بایدن در سال ۲۰۲۰ در مبارزات انتخاباتی گفته بود «امکان ندارد افغانستان یک‌پارچه شود.»
او همچنین گفته بود« کاملا مخالف ایده‌ ملت‌سازی در افغانستان است وممکن نیست که آن کشور متحد شود، هیچ امکان ندارد که آن کشور یکپارچه شود.»
او در طول چند سال اخیر تلاش کرده است که ناکامی های مکرر خود درافغانستان را با واژه ناموزن از خاطره ها دور کند٬ گفته های که با واقعیت های افغانستان همخوانی ندارد٬ افغانان با نصرت الهی بود که ابر قدرت ها را از خاک خود بیرون کردند٬ این همکاری و یاری خداوند معز بود که افغانان برنامه و اهداف بیگانگان در کشور شان را ناکام کردند معاونت و دستگیری خداوند قادر بود که توانستند نظام اسلامی و غیر وابسته را در کشور شان حاکم کنند٬ پس افغانستان مکان فراموش شده نیست سرزمین جهاد و مبارزه است که هیچ خارجی نتوانسته است بر آن حاکم شود و این مسئله بیشتر از هر کی برای بایدن قابل درک است.
اگر حرف وحدت ملی و یک پارچگی است بازهم بایدن در گفته هایش در مورد افغانستان به بیراهه رفته است در حالی که این وحدت ملی و یک پارچگی مردم ما بوده است که پوز اجنبی ها را به خاک مالیده اند.
بهتر است که بایدن به خود آید و گفته هایش را در مورد افغانستان اصلاح کند٬ گفته هایش چنان باشد که به شهن رهبر کشوری باشد که ادعای بلند را در معاملات جهانی دارد ورنه چنین گفته سبک نه تنها که بایدن را به عنوان رئیس جمهوری امریکا از دید خواهد انداخت بل به حیثیت و اتوریته مردم امریکا نیر لطمه وارد خواهد کرد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا