(DR)سیاست(DR)اخبار(DR)امنیتTOP(DR)(DR)جامعه

یونیسف کودکان درافغانستان را برای حفاظت از مهمات انفجار ناشده آموزش می‌دهد

.
کابل ۲ سنبله باختر
یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان٬ کودکان در افغانستان را برای حفاظت از مهمات انفجار ناشده آموزش می‌دهد.
این در حالی است که افغانستان که در چهار دهه جنگ٬ ماین و مواد منفلق نا شده زیادی را در خود مدفون دارد که خطر جدی را متوجه حیات در اینکشور ساخته است.
کودکان که با مواد منفلق ناشده آشنایی کمتر دارند٬ بیشتر از دیگران از این ناحیه در خطر اند٬ وقایع دلخراش کننده از انفجار مواد منفلق ناشده در بخش های از کشور ثبت شده است و آنهم درست زمانی که کودکان از این گونه مواد بعنوان بازیچه کار گرفته اند.
با در نظر داشت این خطر است که یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل اعلام داشته است؛ کودکان افغانستان را برای حفاظت از مهمات انفجار ناشده آموزش می‌دهد.
این سازمان با نشر اعلامیه‌ی گفته است: این برنامه را با همکاری اتحادیه اروپا عملی خواهند کرد.
یونیسف افزوده است 85 درصد قربانیان مهمات منفجرنشده در افغانستان کودکان هستند و به همین خاطر اقدام آموزش آنان را روی دست گرفته‌است.
یونسف٬ افغانستان را یکی از آلوده‌ترین کشور ها به تسلیحات جنگی میداند.
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پیش از این گزارش داده بود٬ از ماه جنوری سال 2022 تا ماه جون سال 2023 میلادی، 640 کودک در افغانستان بر اثر انفجار ماین یا مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ، کشته یا زخمی شده‌اند.
امارت اسلامی هم در تلاش است که به این معضل نقطه پایان گذارد و در کنار استفاده از امکانات ریزرف٬ خواستار همکاری جامعه جهانی برای ماین روبی در افغانستان شده است. ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا