(DR)اخبار(DR)جهان

یک قایق پناهجویان افغان که در دریا سرگردان بود، به سواحل ترکیه منتقل شد

کابل ۱۴ حوت باختر
پولیس ترکیه یک قایق حامل پناهجویان افغان را که دو روز در آبهای میان ترکیه و یونان سر گردان بود، به ساحل انتقال داد.
رسانه های ترکی و رادیو بی‌بی‌سی گزارش داده اند پولیس ترکیه ۶۰ مهاجر افغان را که در میان شان ۲۰ کودک نیز شامل بود واز دو شب به این سو در آب‌های بین ترکیه و یونان سرگردان مانده بودند صبح امروز به ساحل منتقل کرده است.
ویدیوی منتشر شده از این رویداد، فریاد درخواست کمک پناهجویان افغان در دریا را نشان می‌دهد که گفته شده بین ترکیه و یونان گیر افتاده‌اند.
فردی که این ویدیوها را ارسال کرده، به بی‌بی‌سی گفته: حدود ۶۰ پناهجو که ۲۰ نفر آنان کودک هستند، ساعت‌ها در قایق در دریا سرگردان مانده‌اند. ترکیه و یونان هیچکدام ‌به آنان کمکی نمی‌کنند و اجازه ورود به خاک خود را نمی‌دهند.صدای افرادی در تاریکی نیز شنیده می‌شود که می‌گویند: ۸- ۹ ساعت است که در دریا سرگردان هستند و باد قایق در حال خالی‌شدن است، بچه‌ها و زنان گریه می‌کنند.
به گفته این فرد ترکیه می‌گوید آن‌ها می‌خواهند به یونان برسند، یونان آن‌ها را نمی‌پذیرد و ترکیه هم اجازه بازگشت نمی‌دهد.
مگر گارد ساحلی ترکیه این پناهجویان را دو باره به ساحل انتقال داد.
این در حالی است که در ۷ حوت ماه جاری قایق چوبی حامل‌ پناهجویان افغان و کشور های دیگر در سواحل شهر کروتون در جنوب ایتالیا غرق شددر این حادثه ۳۲ افغانان در کنار پناهجویان دیگر جان باختند.
به تعقیب این رویداد وزارت خارجه افغانستان به شهروندان کشور توصیه کرده که از سفر به کشورهای خارجی از مسیرهای غیرقانونی خودداری کنند.ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا