اخبارصحت

یک ویروس جدید حیوانی در ولسوالی امام‌ صاحب کندز ثبت شد

کندز، 2 سنبله، باختر
مسئولان آمریت مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندز می‌گویند که برای بار نخست ویروسی به ‌نام ” لمپی سکین دیزیس “یا LSD در ولسوالی امام‌ صاحب کندز به ثبت رسید.
این مطلب را داکتر نجیب‌الله حسن آمر مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت، کندز به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این رویداد مثبت که یکی از امراض ویروسی است در قریه ارتبلاقی ولسوالی امام ‌صاحب کندز به تاریخ ۲۵ اسد سال روان به ثبت رسیده است . وی از تمام مالداران کندز خواست تا این ویروس را ساده نگیرند، زیرا این ویروس به سرعت به سایر حیوانات سرایت می کند.
وی گفت که گرچه تلفات حیوانات توسط این مرض بسیار محدود است اما محصولات حیوانات را بسیار کاهش می‌دهد و تمام مالداران مکلف اند تا به حفظ ‌الصحه مواشی شان توجه جدی کنند.
وی هم‌چنان از مالداران خواست اگر آثار و علایم این ویروس که یک ‌نوع دانه‌ است در وجود حیوانات مشاهده شود، به نزدیک‌ ترین مرکز صحی حیوانی تماس بگیرند تا حیوان واکسین شود.
وی افزود که این ویروس در حیوانات دو ناخونه یعنی گاو و گاومیش سرایت می‌کند و بعد به دیگر حیوانات چون گوسفند، بز و سایر مواشی انتقال می‌ کند.
آمر مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت، کندز گفت که این آمریت در یک سال گذشته ۳۴۰۰۰ هزار دوز واکسین بروسیلوز را برای مالداران توزیع کرده است .
حمیدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا