سیاستاخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

۲۴ اسد تداعی کننده یک تحول بزرگ سیاسی در افغانستان

تبصره، کابل، ۲۳ اسد، باختر
۲۴ اسد تداعی کننده یک تحول بزرگ سیاسی در افغانستان است٬ تحولی که به حیات سیاسی افغانستان هویت تازه یی بخشید.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ این روز در تقویم سیاسی افغانستان به ‌عنوان یک روز ‌پر حادثه ثبت شده است که با فرار اشرف غنی و همکاران او قدرت سیاسی دو باره به امارت اسلامی تعلق گرفت با این تحول٬ افغانستان شاهد آغاز دوباره صلح و ثبات شد.
این تحول در حالی اتفاق افتاد که رهبران امارت اسلامی برای انتقال قدرت از مسیر صلح آمیز تلاش داشتند و آنچنان که مقام های امارت اسلامی میگویند « تلاش این بود که از راه گفتگو و تفاهم وارد شهر کابل شوند٬ اما این که رئیس رژیم پیشین ومسئولین ارگان‌های امنیتی گریختند٬ کابل با خلای قدرت مواجه شد. سپس رهبران مردمی و باشنده‌گان کابل از ما خواستند که وارد شهر کابل شویم و امنیت را تامین کنیم.»
نیروهای امارت اسلامی وارد کابل شدند و یک تغییر کامل سیاسی در کشور بوجود آمد٬ امارت اسلامی از رژیم گدشته یک نظام شکننده را تحویل گرفتند.
آنان در حالی به سوی نظام سازی در افغانستان گام گذاشتند که در جریان سال ها جنگ٬ بی ثباتی٬ فساد٬ قلدرگری٬ افغانستان به جزیره‌هایی تقسیم شده بود، منابع و چشمه های عایداتی کشورغصب شده بودند٬ ثبات سیاسی و امنیتی وجود نداشت و این سبب شده بود که حکومت اراده و توان تصمیم و عمل را نداشته باشد.
امارت اسلامی در گام نخست بسوی یک نظام قوی مرکزی تمرکز کرد و ایده ایجاد یک حکومت مرکزی را به واقعیت مبدل کرد٬ حالا که در افغانستان قدرت واحد مرکزی وجود دارد، این هم برای افغانان فرصت خوبی است برای آینده یک نقشه را بهتر ترسیم کنند همچنان با اعاده ثبات در کشور زمینه های خوب اقتصادی و کاری را به میان آورده است.
برای امارت اسلامی حفظ ثبات در کشور و برای مدیریت اوضاع٬ اتحاد میان مردم افغانستان را یک مسئله بزرگ است
بارزترین نشانه وضعیت مثبت در کشور این است که با اعاده ثبات دایمی٬ فرصت برای تحقق اندیشه های مثبت به میان آمده است رهبری امارت اسلامی تعهدات واضح دارند که به گروه های هراس افگن اجازه فعالیت نمی دهند و به کشور های همسایه هم اجازه مداخله را نمی دهند٬ افغانستان نه تنها که تهدیدی برای دیگران نیست٬ فرصت برای همکاری و همگرایی فعال برای کشور های منطقه است٬.
در حال حاضر یگانه مشکل امارت اسلامی عدم به رسمیت شناختن آن از سوی جامعه جهانی است که این مشکل هم عوامل خود را دارد.
در مسئله به رسمیت شناختن امارت اسلامی بهانه جویی های زیادی از سوی کشور های مغرض مطرح است مگر واقعیت این است که واکنش‌های جهانی نسبت به امارت اسلامی مثبت اند.
آنچه امید وار کننده است این است که امارت اسلامی متعهد به فعال‌سازی منظم سیستم اقتصادی کشور است و همچنان برای سر و سامان بخشیدن به وضعیت اجتماعی و تحصیلی در کشور نیز برنامه های دارد که این میتواند آینده بهتری را برای مردم افغانستان ترسیم کند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا