اقتصاد

بندر واگه تا دو روز دیگر به روی صادرات افغانستان باز می‌شود

اسلام آبد/ وی او ای/ ۲۳ سرطان/ باختر
قرار است که بندر واگه در بین شهرهای لاهور پاکستان و امرستر هند تا دو روز دیگر به روی صادرات افغانستان به گونۀ رسمی باز شود.
عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد امروز  گفت که این بندر با توجه به تدابیر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به روی صادرات افغانستان باز خواهد شد.
او در تویتی نگاشته است: "صادرات افغانستان در ۱۵ جولای از طریق بندر واگۀ پاکستان با توجه به راهکار جلوگیری از گسترش ویروس کرونا دوباره آغاز می‌شود".
وزارت امورخارجۀ پاکستان نیز گفته است که بر اساس "درخواست ویژۀ" حکومت افغانستان و پس از تطبیق تفهمنامه در رابطه به جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، این بندر در ۱۵ جولای باز می‌شود.
دفتر رسانه‌های  وزارت خارجۀ پاکستان با نشر اعلامیه‌ یی افزوده است که با این اقدام، پاکستان تعهدات خود را مطابق توافقنامه تجارت ترانزیت بین پاکستان و افغانستان (APTTA) انجام داده است.
اعلامیه افزوده است: "پاکستان تجارت دو جانبه (با افغانستان) و تجارت ترانزیت افغانستان را در تمامی گذرگاه مرزی به وضعیت قبل از کووید۱۹ بازمی گرداند".
وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت که با بازشدن بندر واگه، محصولات این کشور به بازار های هند، امارات متحده عربی و سایر کشورهای حوزۀ خلیج خواهد رسید.
عبدالکریم ملک‌یار، معین این وزارت به صدای امریکا گفت: " درتفاهمنامۀ صورت گرفته، یک کشور مشخص  قید نشده که تنها هند یا کشور سومی، هدف ما این است که پاکستان تسهیلات ترانزیت را فراهم کند، پاکستان در این بخش با ما تعهد همکاری کرده است".
ملک‌یار، با اشاره به بازشدن گذرگاه‌های سپین‌بولدک – چمن، غلام‌خان، انگور اده و دند پتان گفت که پاکستان همکاری‌هایش را در بخش تجارت و ترانزیت با افغانستان بیشتر کرده است.
حکومت پاکستان پس از گسترش ویروس کرونا در اول ماه مارچ سال روان میلادی گذرگاه سپین‌بولدک – چمن و پس از آن گذرگاه تورخم را به روی تجارت افغانستان بست؛ اما در ۲۲ جون این گذرگاه‌ها را دوباره گشود.
فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published.

دکمه بازگشت به بالا