آموزش

رئیس جمهور خطاب به محصلین و متعلمین لیلیه ها: شما ستون های آینده افغانستان هستید و نه تنها فردا، بلکه امروز نیز به شما تعلق دارد

کابل باختر 11 سنبله
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز به سلسلۀ دیدارهایش به مناسب عید سعید اضحی، با محصلین لیلیه های پوهنتون های کابل، تعلیم و تربیه شهید استاد برهان الدین ربانی و پولیتخنیک، محصلین لیلیه مرکزی اناث و همچنان متعلمین مکاتب خوشحال خان و رحمان بابا دیدار کرد و عید سعید قربان را به آنان تبریک گفت.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، در این دیدار که در قصر سلام خانه ارگ انجام شد و در آن بانوی اول کشور نیز حضور داشت، ابتدا انجنیر عبدالتواب بالاکرزی معین وزارت تحصیلات عالی عید سعید اضحی را به رئیس جمهور غنی، بانوی اول کشور و تمام ملت افغانستان تبریک گفت و از توجه رئیس جمهور به تعلیم و تربیه و مهربانی وی با متعلمین و محصلین که از خانه های شان دور هستند، تشکر کرد.
وی در مورد اجراات، برنامه ها و طرح های این وزارت در خصوص بهبود سیستم تحصیلات عالی در پوهنتون های کشور و نصاب تحصیلی، معلومات داد.
معین وزارت تحصیلات عالی پیشنهاد کرد تا کُد جداگانه به این وزارت به منظور اجراات عاجل و ایجاد سیمینارها و سمپوزیم ها ایجاد گردد. وی همچنان گفت که ما باورمند هستیم که سیستم تحصیلات عالی کشور در اثر توجه و مواظبت شما به موفقیت های بیشتر دست خواهد یافت.
سپس محمدیعقوب احمدزی معین وزارت سرحدات و قبایل صحبت کرد و ضمن تبریکی عید سعید اضحی گفت که این وزارت برعلاوۀ امور محولۀ خویش، در زمینه رشد تعلیم در مناطق سرحدی تلاش می کند و در این راستا سهولت های ایجاد شده است.
وی افزود که فارغان لیسه های خوشحال خان و رحمان بابا که مربوط به وزارت سرحدات و قبایل می باشند، در امتحان کانکور به نتایج خوبی دست یافتند و آن عده از محصلین که از این لیسه ها بخاطر تحصیلات عالی به خارج کشور اعزام شده بودند، نیز دستآورد خوبی داشته اند.
بعداً ذکرالله، عبدالرفیع انځور و شهناز طنین به نمایندگی از متعلین و محصلین مذکور صحبت کردند و از دیدار رئیس جمهور و بانوی اول کشور با آنان و از اینکه دروازهای ارگ به روی جوانان باز شده است، ابراز تشکری نمودند.
آنان  مشکلات شانرا در عرصه های مختلف از جمله نبود نصاب معیاری تحصیلی و عدم امکانات برای دروس عملی و تطبیقی مطرح کردند و پیشنهاد نمودند تا تدریس در پوهنتون کابل به هر دو زبان رسمی صورت گیرد.
به همین ترتیب آنان گفتند که جوانان کشور با تمام توان از برنامه ها و طرح های اقتصادی و راهکارهای سیاسی حکومت حمایت می کنند.
رئیس جمهور غنی در این دیدار صحبت کرد و ضمن تبریکی عید سعید اضحی به آنان و خانواده های شان گفت که پدران و مادران شما قهرمانان این وطن هستند که فیصله کردن تا فرزندان شانرا بخاطر کسب علم و دانش دور از خانه های شان بفرستند.
رئیس جمهور افزود که شما ستون های آینده افغانستان هستید و نه تنها فردا، بلکه امروز نیز به شما تعلق دارد.
محمد اشرف غنی گفت که جوانان ما باید ارادۀ محکم داشته باشند تا به بحران های افغانستان را نقطۀ پایان بگذارند. وی افزود که هر کدام شما سرمایه های این کشور هستید که برای ما قوت قلب می بخشید. شما نمونه و ممثل اتحاد و وحدت ملی هستید.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد که ارگ خانۀ همه افغان ها است و من اینجا به ارادۀ شما از مردم نمایندگی می کنم. این وطن از تمام شما است و کلمۀ مسافر را برای تان استفاده نکنید.
رئیس جمهور غنی گفت که من از مشکلات لیلیه ها آگاه هستم. وی با اشاره بر اینکه لیلیه پوهنتون کابل مهد آینده نگری و وحدت ملی بوده می تواند، به معین وزارت تحصیلات عالی هدایت داد تا مشکلات لیلیه ها به صورت جدی حل گردد و اصلاحات لازم در آن به میان آید.
رئیس جمهور خطاب به محصلین گفت که زبان افهام و تفهیم افغانستان را بیاموزند و آن این است که هیچ افغان از افغان دیگر برتر و کمتر نیست. وی تاکید کرد که فرهنگ خود را بیاموزید و زبان مشترک پیدا کنید.
محمد اشرف غنی گفت که به افکاری که تفرقه ایجاد می کنند، توجه نکنید، زیرا مهمترین سنگر دفاع افغانستان افکار شما جوانان است و هیچ کس وحدت افغانستان را صدمه زده نمی تواند تا در شما رخنه نکند.
همچنان رئیس جمهور در مورد نصاب تعلیمی گفت: نصاب پوهنتون ها به صورت جدی معیاری و اصلاح می شود و شخص خودم کمیته اصلاح نصاب تعلیمی و تحصیلی را رهبری خواهم کرد. وی افزود که روی بهتر شدن شیوه های تحصیلی شاگرد محور و مسایل کارهای عملی و تطبیقی تلاش ها جریان دارد.
رئیس جمهور کشور تاکید کرد که تدریس در پوهنتون کابل به هر دو زبان رسمی کشور فراهم گردد، اما تلاش صورت گیرد تا زبان وسیلۀ نفاق نشود.
وی افزود که در اثر شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی و تدبیر در سیاست خارجی کشور امروز در انزوا قرار نداریم و باید با تدبیر بالای صلح کار کنیم تا صلح پایدار داشته باشیم.ختم/ جاوید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published.

دکمه بازگشت به بالا