سیاست

رئیس جمهور غنی با رئیس و اعضای شورای سراسری علمای کشور، نشست مشورتی داشت

کابل باختر 15 جوزا
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در یک نشست مشورتی شام دیروز با رئیس و اعضای شورای سراسری علمای کشور از آنان خواست تا پیشنهادهای شان را برای تأمین صلح، ترتیب و ارائه نمایند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست مشورتی که در ارگ برگزار گردید، ابتدا بخاطر رویدادهای اخیر ابراز تأسف شد و  به روح همه شهدا، به ویژه شهدای رویدادهای اخیر اتحاف دعا گردید.
در این نشست، مولوی عطاالله لوین، مولوی عبدالسلام عابد، مولوی سمیع الله ریحان و مفتی فضل مولا به نمایندگی از علما صحبت کردند و از رئیس جمهورکشور بخاطر مشوره با علما تشکر نمودند.
آنها با اشاره به رویدادهای اخیر گفتند که دشمنان مردم افغانستان به نام دین، به اعمال ضد بشری متوسل می‌شوند و مردم بی‌گناه به شمول علما، خطبا، زنان و کودکان را هدف قرار میدهند.
سخنرانان تصریح نمودند که شورای سراسری علمای افغانستان همواره در قبال چنین حوادث که جز کشتن مردم اهداف دیگری را دنبال نمی‌کند، موقف واضح گرفته و آنرا شدیداً تقبیح  و مردود دانسته است.
این سخنرانان هر کدام بر تأمین صلح و ثبات سراسری در افغانستان تأکید کردند و از احزاب، نهادهای مدنی، سیاسیون، فرهنگ‌یان و همه اقشار خواستند تا برای تقویت وحدت ملی و همبستگی مردم تلاش نمایند.
آنها همچنان از رسانه‌های کشور خواستند که در برنامه‌های نشراتی شان مسایل اسلامی، روحیۀ مردم و منافع ملی را درنظر گیرند. علمای کشور همچنان تأکید کردند که باید از هرنوع مسایل که باعث تبعیض و تفرقه افگنی میان اقشار جامعه گردد، جلوگیری صورت گیرد وبه گروه های سودجو فرصت‌های سو استفاده داده نشود.
آنها از حکومت اعلام حمایت و پشیبانی کردند و  پیشنهادهای جهت تأمین بیشتر امنیت شهروندان، حل مشکلات مردم، تأمین صلح و ثبات، آوردن اصلاحات سراسری و زدودن فساد از همه نهادها، استفاده از علما در رده های حکومتی، تداوم نشست با علمای کشور و مشوره با آنان و تأمین زمینۀ تحصیلات به سطح ماستری، به رئیس جمهور ارائه کردند.
سخنرانان با اشاره به حرکت های مدنی گفتند که مردم باید براساس یک میکانیزم خاص، خواست‌های شانرا با حکومت شریک سازند و اجازه ندهند که گروه های سودجو از اجتماعات مدنی و احساسات آنها به نفع خویش بهره برداری نمایند.
علمای دینی، صلح با حزب اسلامی را یکی از دستاوردهای مهم حکومت دانستند و بر تداوم این روند بخاطر تأمین صلح و ثبات دائمی در کشور تأکید ورزیدند.
رئیس جمهورغنی پس از استماع صحبت های آنان، بخاطر شهادت تعدادی از علما در حوادث و رویدادهای اخیر ، به آنها تسلیت گفت و بر مجازات عاملان آن تأکید کرد. وی افزود: هر هفته از خانواده های شهدا جویای احوال میشوم، زیرا این وجیبۀ شرعی و ملی من است.
رئیس جمهور کشور تصریح کرد که تنها راه ثبات، اسلام است و وحدت ما در اسلامیت ماست، زیرا در دین مبین اسلام؛ قوم، جهت و سمت مطرح نیست. وی اظهار داشت که باید بسوی یک صلح اجتماعی برویم تا از مشکلات موجود به خوبی بیرون شویم.
رئیس جمهورغنی از علما خواست که درخصوص آموزه های دینی برای مردم آگاهی رسانی بیشتر نمایند، زیرا منحرفان دین، از آموزه های دینی برداشت های غلط دارند. وی گفت که ضرورت به یک اجماع و گفتمان ملی است تا همه یک صدا در راه وحدت ملی قدم برداریم.
رئیس جمهور کشور بیان داشت که صلح و ثبات دوامدار  خواست برحق مردم ماست و در صلح سراسری، رفاه و منافع نسل های آینده ما نهفته است. وی از علمای کشور خواست تا پیشنهادها شانرا در این زمینه ترتیب و ارائه نمایند.ختم / سید حبیب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published.

دکمه بازگشت به بالا