سیاست

رئیس جمهور غنی نشست مقامات عالی رتبه را رسماً افتتاح کرد

کابل باختر 14 سنبله

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز نشست مقامات عالی رتبه ((SOM را رسماً در ارگ افتتاح کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: رئیس جمهور در بیانیه افتتاحی خود تصویر کلی اقتصادی افغانستان را به اساس سند خود کفایی تشریح کرد و از پیشرفت های افغانستان در پرتو تعهدات کنفرانس لندن جزئیات ارایه داشته در مورد برنامه های توسعه ای و اقتصادی افغانستان در دهه تحول، معلومات داد.

محمد اشرف غنی گفت که اجندای که حکومت وحدت ملی در کنفرانس لندن ارائه کرد، تنها یک سند نه بلکه منشوری بود که چگونگی طرح ما را بخاطر احیای مجدد افغانستان منعکس می ساخت.

رئیس جمهور افزود که پیوستگی و اتصال افغانستان به کشور ما فرصت میدهد تا دوباره همان نقش تاریخی خود را منحیث چهار راه تجارتی آسیا بدست آورد.

وی افزود که با انجام این کار، مارکیت های تجارتی و شغل ایجاد می گردد و میزان واردات کاهش می یابد.

رئیس جمهور گفت که شرکای بین المللی ما باید وابستگی میان گذار امنیتی، سیاسی و اقتصادی ما را درک کنند. وی با تاکید گفت که ما خواهان تغییرات ساختاری و زیربنایی افغانستان هستیم.

محمد اشرف غنی خاطر نشان کرد: احیای زراعت اولویت نخست حکومت ما را تشکیل میدهد. روی این ملحوظ، شماری از بهترین استعداد های خود را بخاطر احیای سکتور دهات افغانستان با ماموریت مشخص در امور بهبود مدیریت اراضی، طرح ستراتیژی های سکتور آبیاری و از میان برداشتن موانع فرا راه فروش تولیدات دهاقین، توظیف نموده ایم.

رئیس جمهور گفت که موضوع حل منازعات زمین را از محاکم به یک اداره متخصص مدیریت اراضی محول می نمائیم تا منابع ارضی ما از حالت بلاتکلیفی و لاینحل بودن خارج شده بخاطر رشد اقتصاد مردم بسیج گردد.

رئیس جمهور کشور گفت: یک فیصدی قابل ملاحظه نفوس افغانستان را جوانان با انرژی تشکیل میدهد. لذا، لازم است تا بالای منابع انسانی خود سرمایه گذاری نماییم.

وی تصریح کرد که افغانستان می تواند از تجارب روند توسعه در شرق آسیا – کوریا، جاپان، چین و تایوان، بهترین استفاده را ببرد، زیرا این کشور ها سرمایه گذاری را از کمترین تولیدات آغاز کرده مازاد آن را در تقویت سکتور داخلی و تولیدات صادراتی استفاده نمودند و بلاخره در بازار های جهانی به رقابت پرداختند.

رئیس جمهور با اشاره به ایجاد فراهم آوری زمینه های بهتر کاری برای شرکت های خصوصی گفت که ما باید موانع فرا راه شرکت های داخلی و خارجی را که منابع تولیدی و شغل زایی می باشند، در مشورت با سکتور خصوصی برطرف نماییم.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش های حکومت وحدت ملی در راستای تامین صلح در کشور گفت: من و داکتر عبدالله در تلاش های ما برای برقراری صلح و ثبات در کشور متعهد هستیم.

رئیس جمهور غنی افزود که خواست ما برای صلح ادامه خواهد یافت و من یقین دارم که به یک وضعیت مطلوبی خواهیم رسید که افغانستان و پاکستان خواهند توانست اقتصاد خویش را برای خوشبختی و رفاه مردمان ما توسعه دهند.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که با پایان دهه تحول، وابستگی افغانستان به کمک های خارجی کاهش خواهد یافت و کشور ما یکی از اعضای خانواده جهانی خواهد بود که دموکراسی و حقوق بشر را حمایت کرده و آینده خویش را از طریق تجارت و سرمایه گذاری مصئون خواهد ساخت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published.

دکمه بازگشت به بالا