اخبارجهان

روسیه از کوریای شمالی تسلیحات نظامی می خرد

کابل، ۱۵ سنبله، باختر
ارزیابی های استخباراتی امریکا نشان می ‌دهد که وزارت دفاع روسیه در راستای تجدید قوای نظامی خود در جنگ با اوکراین در صدد خرید میلیون‌ ها راکت و دستگاه توب از کوریای شمالی است.
آژانس باختر به نقل از نیویورک ‌تایمز، این روزنامه امروز سه ‌شنبه ۱۵ سنبله در گزارشی نوشت بر اساس گزارش ‌های استخباراتی امریکا، مسکو میلیون‌ ها مرمی توپ و راکت از کوریای شمالی خریداری می ‌کند.
این در حالی است که اخیرا گزارش ‌هایی از تحویل نخستین بسته طیاره های بدون سر نشین ایران به روسیه شده بود که به گفته برخی مقامات امریکایی این طیاره ها دچار نقص فنی‌ هستند. به گفته این مقامات، گرچه افزایش همکاری‌ های تسلیحاتی روسیه با ایران نگران‌ کننده است، اما مقامات نظامی روسی از کیفیت طیاره های بدون سر نشین ایرانی ناراضی هستند. به گفته آنها، آزمایش‌ های اولیه روس ‌ها از طیاره های بدون سر نشین ایرانی با شکست ‌های متعددی مواجه شده است.
نیویورک ‌تایمز به نقل از مقامات امریکایی نوشته که روی آوردن روسیه به ایران و اکنون به کشوری منزوی مانند کوریای شمالی، نشانه این است که تحریم‌ ها و کنترول ‌های صادراتی انجام‌ شده توسط امریکا و اروپا به توانایی مسکو برای تامین تجهیزات برای قوای نظامی این کشور آسیب زده است.
مقامات استخباراتی امریکا بر این باورند که ممکن است در آینده روسیه تجهیزات نظامی بیشتری از کوریای شمالی بخرد.
به دنبال جنگ اوکراین و افزایش تحریم و فشار‌های بین‌المللی بر مسکو این کشور به ایران، چین و کوریای شمالی نزدیک‌ تر شده است.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا