اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

تحریک طالبان یک حرکت خود جوش بود، نباید وابسته معرفی شود

 

تبصره

کابل 16 عقرب  باختر

تحریک طالبان یک حرکت خود جوش برای غلبه بر مشکلات و زشتی هایی بود که افغانستان در دهه هفتاد  خورشیدی با آن دست و گریبان بود.

مبصر آژانس باختر مینگارد؛ تحریک طالبان در افغانستان،  در دهه هفتاد خورشیدی، به عنوان یک حرکت خود جوش در صحنه سیاسی و نظامی افغانستان درست زمانی ظاهر شد که نا رسایی های وحشتناکی افغانستان را فرا گرفته بود. از جنگ های تنظیمی تا ملوک الطوایفی از انواع مفاسد تا جنایت هایی که نمی توان آن را با واژه ها ترسیم کرد و بیان داشت؛ ناهنجاری هایی بودند که افغانستان و مردم آن را رنج می داد.

این تحریک را می توان  با وضعیت افغانستان در آن زمان تعریف کرد، نیازو ضرورت ایجاد آن را درک کرد.

تحریک طالبان به عنوان ناجی افغانستان وارد عمل شد ،مگر با تاسف بعد به آن نام و عنوان دیگری بر آن  گذاشتند که همه زاده دیدگاه منفی در برابر این تحریک امنیت و عدالت پسند بوده است.

بدون شک کار کرد جدی و قاطع تحریک طالبان در برابر مفسدین و عوامل بیگانه،  باعث شد که حلقه هایی که درافغانستان اهداف و برنامه هایی داشتند و گروه های مسلح موجود در آن زمان را ابزاری برای این اهداف  میدانستند،تحریک طالبان را مانعی در برابر خود بیابند و در برابر آن دست به تبلیغات بزنند و این گروه برخاسته از مردم را  دست آویز دیگران معرفی دارند.

گفته های اخیر منشی شورای امنیت روسیه ، دنباله این همین گفته ها و همین کردار است. نیکولای یتروشیف، منشی شورای امنیت ملی روسیه، ایجاد تحریک اسلامی طالبان را به امریکا منسوب کرده است .با تاسف این مقام روسی همچنان این تحریک اسلامی و مدافع داعیه مردم را با گروه های تکفیری مقایسه کرده است.

آنچه را این مقام روسی بیان داشته است، نه تنها که یک واقعیت نیست، بل افترا و تهمت در برابر مردمی است که برای  آزادی رزمیدند و قربانی دادند وسرانجام موفق و کامیاب شدند.

امید است که گفته های این مقام روسی دیدگاه شخصی او باشد و موضع رسمی کشور متبوع او را بیان ندارد و این گفته به روابط حسنه و نیکی که میان کابل و مسکو وجود دارد خدشه وارد نکند.

خواست مردم افغانستان از مسولان دولت فدراتیف روسیه این است که متوجه گفته های مامورین بلند پایه شان باشند و نباید مقام های رسمی یک  کشور دوست، حرف و بیانی داشته باشند که احساسات و غرور یک مردم را جریحه دار کند.

از طرف دیگر، این گونه گفته ها ، نمی تواند بر عزم و اراده امارت اسلامی افغانستان که ادامه دهنده داعیه تحریک طالبان است ،خللی وارد کند . این نظام همچنان متعهد به حفظ استقلال و تمامیت ارضی افغانستان است و دفاع از منافع افغانستان را تعریفی از منافع ملی می داند و هیچگاه از آن عقب نشینی نمی کند.  تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا