سیاست

به منظور کاهش ازدحام در شهرکابل به زودی برنامه های روی دست گرفته خواهد شد

کابل/ ۷حمل/ باختر
چهارمین جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قبل امروز به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری و رییس این کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این جلسه گزارش وزارت صحت عامه از وضعیت عمومی کشور، طرح پیشنهادی کمیته متخصصان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گزارش وزارت حج و اوقاف از کمیته علماء، گزارش اتخاذ تدابیر وقایوی در دروازه‌های ورودی ولایات و پیشنهادهای کمیته مؤظف در شهرکابل مورد بررسی قرار گرفت.
معاون دوم رییس جمهوری از همکاری همه اداراه ها مرتبط و به خصوص اداره محلی ولایت هرات در تطبیق محدودیت گشت و گذار روزانه در شهر هرات اظهار قدرانی کرد و تأکید ورزید که با توجه به شرایط موجود در کابل لازم است که نسبت وضعیت کنونی دراین شهر نیز تدابیر لازم اتخاذ شود.
وزیر صحت عامه از اقدامات گذشته و گام‌های در دست انجام آن وزارت مبنی بر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و همچنان وضعیت عمومی کشور در رابطه به شیوع ویروس کرونا یا « کووید۱۹» در کشور گزارش داد.
او گفت: نتایج آزمایش هشتصد نمونه نشان می‌دهد که تاکنون 80 واقعه مثبت کرونا در کشور ثبت شده است و احتمال می‌رود که وقایع مثبت در حال افزایش باشد. وی همچنین گفت که براساس پیشبینی‌های سازمان جهانی صحت ممکن است هشتاد درصد مردم افغانستان به این ویروس مبتلا شوند که در مجموع حدود 730 هزار تن نیاز خواهند داشت که به مراکز صحی مراجعه کنند و از این میان حدود 210 هزار نفر به مراقبت های جدی نیازخواهند داشت.
فیروز اظهار داشت که در صورت تحقق پیشبینی سازمان جهانی صحت، حدود 50 هزار بستر برای بیماران احتمالی نیاز است که امکانات و ظرفیت فراهم کردن چنین سهولتی در زمان کم ممکن نیست؛ وی اما گفت که وزارت صحت تلاش دارد در هماهنگی با دیگر نهادهای مربوط، برای شش هزار بیماری احتمالی زمینه بستر فراهم کند.
به گفته وزیر صحت عامه، تلاش برای ارتقای میزان آزمایش‌های لابراتواری نیز جریان دارد و نیز برای تهیه و تدارک مواد مورد نیاز ضدعفونی و شوینده‌ها نیز تلاش‌ها جریان دارد؛ اما در حال حاضر در تمامی مراکز صحی و شفاخانه‌ها مواد مورد نیاز ذخیره شده وجود دارد و جای هیچ گونه نگرانی دراین زمینه نیست.
سپس طرح کمیته متخصصان مبنی بر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به جلسه ارائه شد، این طرح در سه عرصه کاهش ازدحام و جلوگیری از تجمعات، تقویت سیستم صحی و چگونگی فعالیت کارمندان صحی طبقه اناث که حامله هستند، تهیه شده است.
کمیته متخصصان در هریک از موارد فوق، پیشنهادهای مشخصی را مطرح کردند که اعضای کمیته دیدگاه ها و نظریات شان را در مورد آن مطرح کردند.
معاون دوم رییس جمهوری گفت: در رابطه به بخش اول طرح کمیته متخصصان مبنی بر کاهش ازدحام در برخی ازولایت ها از جمله هرات، فراه و نیمروز تدابیر لازم اتخاذ شده و در خصوص شهرکابل نیز به زودی تصمیم گرفته خواهد شد.
به گفته معاون دوم رییس جمهوری، از طریق کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برای کاهش ازدحام در زندان‌ها نیز تدابیر لازم اتخاذ شده است و به زودی هزاران زندانی به‌هدف کاهش تراکم جمعیت در زندان‌ها آزاد خواهند شد و نیز تدابیر وقایوی لازم در داخل زندان‌ها اتخاذ شده است.
سرور دانش گفت: به صورت مشخص برای تهیه مواد مورد نیاز صحی در شفاخانه‌های هرات، هیچگونه مشکل تدارکاتی وجود ندارد و وزارت صحت عامه مکلف است که در این رابطه سهولت‌های لازم را از طریق ریاست‌های صحت عامه در همه ولایات فراهم کند.
وزیرصحت عامه در مورد تقویت سیستم صحی که در طرح کمیته متخصصان آمده است گفت: علاوه بر این که در ذخایر همه شفاخانه‌ها و مراکز صحی مواد ضد عفونی، شوینده و دیگر امکانات مورد نیاز موجود است، به تمام ریاست‌های صحت عامه ولایت ها صلاحیت داده شده است که تمامی مواد مورد نیاز شفاخانه‌ها و مراکز صحی را تهیه کنند و هیچ محدودیت و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.
وزیر صحت عامه همچنان گفت که در رابطه به کار و فعالیت کارمندان صحی طبقه اناث که حامله هستند نیز با توجه به شرایط موجود تدابیر لازم روی دست گرفته خواهد شد و عجالتا یک شفاخانه به ولادت‌ها اختصاص خواهد یافت.
در جلسه امروز کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گزارش کارکرد و پیشنهادهای کمیته کابل نیز مورد بررسی قرار گرفت.
معاون دوم رییس جمهوری اما در رابطه به شهرکابل گفت که هرچه زودتر باید تدابیر لازم در زمینه‌های مختلف برای شهر کابل اتخاذ شود. وی گفت اگر برای شهرکابل از هم اکنون اقدام نشود٬ فردا دیر خواهد بود. به گفته استاد دانش اگرچه تاکنون تصامیمی در برخی از موارد گرفته شده است؛ اما لازم است که یک تدبیر و اقدام مسوولانه صورت گیرد.
سپس والی کابل گزارش کمیته مؤظف و پیشنهادهای آن کمیته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شهرکابل را به جلسه ارائه کرد.
کاهش ازدحام و جلوگیری از تجمعات، اعلام رخصتی عمومی، تعطیل شدن بازارها و بازارچه‌ها، وضع محدودیت تدریجی بر فعالیت اصناف، بسته شدن اماکن عمومی، کاهش ترانسپورت شهری، متوقف شدن فعالیت بس‌های شهری، وضع محدودیت بر ورود وسایط نقلیه که روزانه وارد کابل می‌شوند و جمع آوری معتادان به عنوان بخشی از پیشنهادهای کمیته کابل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مطرح شد.
این کمیته همچنان پیشنهاد کرد که برای مریضانی که در شهرکابل قرنطین شوند مراکز خاصی با استفاده از اماکن دولتی چون تالار لویه جرگه، پوهنتون پلتخنیک، پوهنتون کابل، لیسه های دولتی و دیگر اماکن دولتی فراهم شود.
در پیشنهاد کمیته کابل همچنان آمده است که عالمان دین و شورای سراسری علما با مدیریت وزارت حج و اوقاف برای آگاهی عامه و جلوگیری از تجمعات، سهم فعال تر بگیرند و نیز این کمیته پیشنهاد کرده است که آمادگی لازم لوژستیکی برای تهیه مواد صحی و غذایی در شهرکابل از همین اکنون روی دست گرفته شود.
در رابطه به فعالیت کمیته کابل، شاروال کابل نیز گزارش داد که نظارت بر چگونگی فعالیت اصناف، آغاز ضدعفونی کردن بخش‌های از شهر کابل و مشخص کردن قبرستان در زون شمال و شرق کابل٬ بخشی دیگر از فعالیت‌های این کمیته است. وی گفت که برای اتخاذ تدابیر لازم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا لازم است که شاروالی کابل کارمندان بالمقطع استخدام کرده، فعالیت وسایط نقلیه نوع کاستر و تونس متوقف شده و محدودیت گشت و گذار روزانه نیز به صورت آزمایشی وضع شود.
اعضای جلسه در رابطه به پیشنهادهای کمیته کابل نظریات شان را مطرح کرد و با جمع بندی معاون دوم رییس جمهوری فیصله شد که کمیته متشکل از نمایندگان وزارت صحت‌عامه، وزارت امور داخله، وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، وزارت ترانسپورت و شاروالی کابل به رهبری والی کابل این طرح را از جوانب مختلف بررسی کرده و به جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا که روز جمعه برگزار می‌شود، ارائه کند تا در آن جلسه تصمیم نهایی اتخاذ شود و این طرح برای تصویب به جلسه کابینه ارائه شود.
در جلسه امروز گزارش وزارت حج و اوقاف توسط معین آن وزارت به جلسه ارائه شد که بر اساس آن نقش علما در تطبیق محدودیت گردش روزانه در شهر هرات برجسته عنوان شده و کمیته‌ای متشکل از عالمان دینی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کابل و کمیته‌های ولایتی آن در همه ولایات کشور فعال شده است.
اعضای جلسه، از ایجاد کمیته علما در مرکز و ولایات استقبال کرده و آن را گامی به جلو در جهت انسجام همگانی برای جلوگیری از شیوع این ویروس عنوان کردند.
کمیته به وزارت صحت عامه هدایت داد که راجع به پیشنهادهای ارائه شده از سوی کمیته علما جداَ توجه کند. همچان وزارت صحت عامه و وزارت امور داخله از اتخاذ تدابیر وقایوی و چک صحی مسافرین در دروازه‌های ولایت ها گزارش داده و گفتند که این تدبیر در شانزده ولایت روی دست گرفته شده و در متباقی ولایت ها نیز به زودی انجام می‌شود.
همچنان وزارت امور خارجه و ریاست اداره هوانوردی ملکی در پیوند به انتقال آن عده از شهر وندان کشور که در هندوستان و دبی گیر مانده اند خواهان کسب تکلیف شدند که در جلسه تصمیم لازم اتخاذ شد و به ادارات مسوول هدایات مشخص داده شد. عبدالخالق

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا